Seçili Ürünlerde %40'a varan indirim - Ücretsiz kargo.

Elmaslar tarih boyunca kral ve kraliçelerin hazinelerinin en değerli parçaları olmuş. Hatta içlerinden bazılarının hikayeleri efsanelere dönüşmüştür. Elmaslar ait olduğu kişinin statüsünü belirlemiş ve ışıltısıyla parlatmıştır.

Asırlardır lüksün simgesi olan elmasların değeri nasıl belirleniyor beraber inceleyelim. Öncelikle pırlantanın bir elmas kesim şekli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Doğadan çıkarılan bir elmasın usta ellerde kesilmesiyle ortaya çıkan taşlara pırlanta denir. Yani pırlanta bir maden değil elmasın kesim şeklidir.

Bir Pırlantanın kalite standartını belirleyen ve dünya çapında kabul gören 4c kuralını inceleyelim. 

4c'nin açılımı ''Cut (kesim),Clarity (Berraklık),Carat (Ağırlık),Color (Renk)'' terilerinin baş harflerinden meydana gelen dünya piyasasında kalite standartlarının belirleyicisi olmuş etkenlerdir. 

Cut (Kesim) : 

Doğada gelişi güzel bulunan her elmasın kesilip düzeltilmesi gerekir. Bu birbirinden farklı tarzlarda yapılabilir ve tamamen kişisel zevklerinize göre düzenlenir. Kesim şekline göre fiyat değerinde bir değişiklik olmayacaktır. 

Bazı elmas kesim şekilleri aşağıdaki gibidir;

Pırlanta kesimi yuvarlak bir taş kesim şeklidir. Pırlanta kesimi elmaslarda en az 32 adet kesim yüzeyi (facet) bulunmaktadır. Bu kesim şekli pırlantanın ışıltısını belirleyen faktördür. Kalite standartlarına uygun olarak kesilmiş bir elmas, içine aldığı ışığı yansıtarak dışarıya parıltılar saçar. Göz alıcı ışıltılı mücevherlerin tılsımı bu teknikten kaynaklıdır.

Pırlantaların ışığı nasıl yansıttığını aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz

Clarity (Berraklık) : Elmaslar yeryüzündeki değerli taşlar içerisindeki en ışıltılı taş olma özelliğindedir. Bir elmasın berraklığının iyi olması dışarıya sansıtacağı ışıltıyı hiç bir engelle karşılaşmadan en temiz şekilde gerçekleştirmesi demektir. Bu da taşın değerini yükselten önemli bir faktördür.

FL : Kusursuz. Çok nadir ve pahalıdır.

IF : İçi bakımdan kusursuz çok küçük yüzeysel lekeler. Bu tip pırlantalar fiyatları çok yüksek ve bulunması zor olanlardır.

VVS1-VVS2 : Çok çok küçük çıplak gözle görünmesi mümkün olmayan düzede gömülü cisimler barındıran pırlantalardır. 10x mercekle bakıldığında dahil görülmesi oldukça zordur. Oldukça değerli pırlantalardır. İncigems olarak Tüm takılarımızın pırlantalarının berraklık skalası VVS1'dir. 

VS1-VS2 : Çok küçük gömülü yüzeyler barındırır. VVS1-VVS2'ye göre daha uygun fiyatlılardır.

SI1,SI2,SI3 : Çıplak gözle fark edilmeyen fakat 10x mercekle bakıldığında görülebilecek gömülü yüzeyler barındırır.

I1,I2,I3 : Gözle görünür lekeler barındırır. Bulutlu bir görünüme sahiptir.

Bir taşın berraklığını anlamak için deneyimli bir göz ile taşın içerisine 10x ölçekli bir mercek yardımıyla bakılması gerekir. Analiz sonucunda elmasın berraklığı hakkında bir rapor hazırlanabilir. Biz incigems olarak tüm değerli taşlarımızı bünyemizde bulunan gemoloji uzmanları tarafından özenle inceleyerek kalite standartlarına uygun mücevher taşları seçiyoruz. 

Color (Renk) : Elmasların faklı renkleri bulunmaktadır. En değerli olanları ise renksiz olanlarıdır. Işığı bir prizma gibi yansıtan elmasın olabildiğince renksiz olması gerekir. Bu sayede elmas ışığını yansıtırken hiç bir engelle karşılaşmadan gökkuşağı renginde ışıltılar meydana getirir.

 

D-E-F : Ekstra beyaz renk skalasında olan pırlantalardır. Nadir bulunur ve bu sebeple en değerli olan pırlantalardır.

G-H-I-J : Üst yüzeyinden bakıldığında beyaz görünüme sahip pırlantalardır. Ancak beyaz bir zemine koyulup incelendiğinde ufak renk kırılmaları görülmektedir. Bu tarz pırlantalar montüre yerleştirildiğinde bu renk kırılmaları görülmez. montürün üzerinde beyaz bir görünümde olurlar. Bu renk skalası türkiye standartlarında en çok tercih edilenlerdir. 

K-L-M : Bu pırlantaların renk sınıfları doğrudan sarı ve kahverengi tonlarıdır. Montür üzerine yerleştirildiklerinde de renk farkı kolaylıkla görülebilir. Genelde oluşturdukları ilginç renk kırılmaları sebebiyle tercih edilen bir elmas türüdür. 

 

 Carat (Ağırlık) : Ağırlık bir elmasın karat ile ölçülen büyüklüğüdür. Gram ve karat farklı birimlerdir. 1 gram 5 karattır. Bir elmasın değerini belirlerken en önemli unsur elmasın büyüklüğüdür. Fakat sadece büyüklüğüyle değer biçmek mümkün değildir. Eşit büyüklükte olan elmaslar kesim renk ve berraklığına göre değerlendirilirler. Yüksek kaliteli elmaslar tüm ağırlık birimlerinde olabilirler. 

 

Biz incigems olarak pırlantalarımızı seçerken belirlenmiş dünya standartlarına göre çalışıyoruz. Bünyemizde yetişmiş deneyimli gemologların gözetiminden geçen mücevher taşlarıyla takılarımızı üretiyoruz.